Aktualności

Logopedyczne ćwiczenia usprawniające i wspomagające mowę.Zadania od Pani Ewy- logopedy dla dzieci uczęszczających na zajęcia logopedyczne.

Witam serdecznie wszystkie dzieci uczestniczące w zajęciach logopedycznych w przedszkolu !

Proponuję dalej wykonywanie ćwiczeń usprawniających, które można wykonać z rodzicami w domu.

Ćwiczenia słuchowe

1.Rozpoznawanie różnych przedmiotów w zamkniętym pudełku po wydawanym odgłosie – groch, kamyki, gwoździe, cukier, kasza itp.

2.Uderzanie o siebie klockami, łyżeczkami, garnuszkami; uderzanie łyżeczką o pustą szklankę, o szklankę z wodą, klaskanie, darcie papieru, gniecenie papieru, przelewanie wody (z wysokości, z niska), drapanie po szkle, papierze, stole.

3.Rozpoznawanie głosu, szmeru, źródła dźwięku – miejsca, kierunku, odległości, ilości dźwięków (dużo- mało), głośności ( cicho – głośno).

Ćwiczenia oddechowe poprawiają wydolność oddechową, sprzyjają wydłużaniu fazy wydechowej, co powoduje poprawę jakości mowy. Ćwiczenia prowadzone są najczęściej w formie zabawowej, przy wykorzystaniu różnych środków, np. piórek, piłeczek, wody mydlanej, chrupek, wiatraczków itp. Są także wplatane w opowieści i zabawy ruchowe.

Przykłady:

1.Wdech nosem ( usta zamknięte) i wydech ustami.

3.2.Dmuchanie na płomień świecy.

4.Dmuchanie na piłeczkę pingpongową, wyścigi piłeczek.

5.Dmuchanie na kulkę z waty, na wiatraczek.

5.Chłodzenie „gorącej zupy” – dmuchanie ciągłym strumieniem.

Dalsze ćwiczenia usprawniające i pionizujące język

1.Huśtawka: język w górę, język w dół. Stań wraz z dzieckiem przed lustrem i pokaż mu to ćwiczenie, nazywając je „huśtawką dla języka”. Buzia musi być otwarta, a język nie powinien wysuwać się przed zęby.

2.Malowanie sufitu buzi:wytłumacz dziecku, że cała jego buzia to domek dla języka. Teraz jest remont i język postanowił pomalować swoje mieszkanko. Zaczyna od sufitu – pokaż malcowi, jakie ruchy powinien wykonywać.

Ćwiczenia usprawniające wargi:

1.Wymawianie na przemian „ a-o” przy maksymalnym oddaleniu od siebie wargi górnej i dolnej.

2.Oddalanie od siebie kącików ust – wymawianie „ iii”.

3.Zbliżanie do siebie kącików ust – wymawianie „ uuu”.

4.Naprzemienne wymawianie „ i – u”.

Krótki wierszyk do nauczenia na pamięć do którego można zrobić rysunek

Moja buzia okrąglutka.

Nosek, grzywka całkiem krótka.

Czyste rączki zawsze mam!

Chcesz zobaczyć? Popatrz sam!

Rozwiąż zagadkę i narysuj rozwiązanie:

Ucieka przed Mruczkiem,

w każdą szparę się wciśnie,

gdy ją goni kotek, to nawet nie piśnie.

Dzieci, które mają zeszyty z ćwiczeniami logopedycznymi wybierają na ten tydzień kolejne i je powtarzają.

Zostańmy w domu! Serdecznie pozdrawiam!

 

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

Zadania od Pani Gosi katechetki dla dzieci 5-6letnich.

Zrób dobry uczynek wobec najbliższych.

Pomódl się z najbliższymi.

Jeśli masz możliwość to w dowolnym czasie :

Posłuchaj piosenki zespołu i spróbuj zaśpiewać

Małe TGD – Siedemhttps://www.youtube.com/watch?v=rqnxLJxz6M8

Obejrzyj krótkie filmiki podsumowujące Wielki Post.

W Wielkim Poście siebie zmienię!https://www.youtube.com/watch?v=sFQH9bXmGBQ

Czym jest post?https://www.youtube.com/watch?v=1rNplmA5z6I

Logopedyczne ćwiczenia usprawniające i wspomagające mowę.Zadania od Pani Ewy- logopedy dla dzieci uczęszczających na zajęcia logopedyczne.

Spionizowany język ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania dziecka – między innymi dla spania, oddychania, prawidłowego przełykania i mówienia. Język spionizowany to po prostu ten, który swoim czubkiem dotyka punktu za górnymi zębami (język jest jakby delikatnie „przyklejony” do podniebienia) , nie wchodzi między zęby. Co dzieje się, gdy dziecko ma problem z pionizacją języka, a mięsień układa się w nieprawidłowej pozycji? Przede wszystkim – źle mówi. Duża część polskich głosek wymaga uniesienia języka do górnej części podniebienia, gdy więc tak się nie dzieje, wymowa dziecka jest mocno zniekształcona. Prawidłowo pracujący język pionizuje się także w trakcie przełykania. Jeśli zatem nasza pociecha nie pionizuje mięśnia prawidłowo, może to prowadzić do powstania albo pogłębiania się wad zgryzu. Aby dziecko nauczyło się pionizować język, niezbędne są regularne ćwiczenia. Oto najpopularniejsze z ćwiczeń, które proponuję do ćwiczeń w tym tygodniu:

Zabawa w konika : każdy z nas potrafi naśladować odgłos stukającego kopyta konia. Wykonujmy 10 powtórzeń po 5 -6 serii. Zachęcajmy do tego dziecko – dla urozmaicenia niech dziecko naśladuje także dźwięki wydawane przez inne zwierzęta.

Szukanie ząbków : zachęcaj dziecko, by wraz z tobą szukało językiem ząbków. Ząbki z tyłu, ząbki z boku, ząbki z tyłu – im więcej dziecko będzie „jeździło” językiem po swoich zębach, tym lepiej.

Ćwiczenia rozwijające mowę. Wykorzystujemy do tego zdjęcia rodzinne, książeczki, czasopisma , ilustracje.

1. Pokaż gdzie na obrazku są poszczególni członkowie rodziny ( Rodzic pyta: Gdzie jest mama, babcia, tato, dziecko, wujek, itd. – dziecko pokazuje)

2. Nazwij poszczególnych członków rodziny ( Rodzic pyta i pokazuje: Kto to jest? – Dziecko odpowiada: To jest dziecko, To jest dziadek, itd.)

3. Policz wspólnie z rodzicem ile osób znajduje się na obrazku. (Ile jest osób dorosłych?, Ile jest dzieci?, Ile jest zwierząt? Ile jest kobiet?, itd.)

4. Podziel na sylaby następujące wyrazy (1 sylaba – 1 klaśnięcie) : mama, tata, dziecko, babcia, dziadek, wujek, ciocia, siostra, brat, córka, syn)

5. Jak na imię mają twoi członkowie rodziny

6.Układanie zdań z podanym wyrazem: mama, tata, babcia, pies itd.

Ćwiczenia słuchowe:

Co słyszę?” – dzieci siedzą z zamkniętymi oczami i nasłuchują, rozpoznają odgłosy dochodzące z domu, z sąsiedztwa, z ulicy.

Zgadnij, co wydało dźwięk?” – uderzanie pałeczką w szkło, fajans, metal, kamień, drewno itp. Toczenie różnych przedmiotów po podłodze / np. piłki, kamienia i innych przedmiotów, które znajdują się w domu./, rozpoznawanie odgłosu przez dzieci.

W tym tygodniu dzieci, które mają zeszyty kontaktowe, gdzie umieszczany był materiał do ćwiczeń w domu, powtarzamy po kolei poświęcając na to około 5-10 minut codziennie.


KOMUNIKAT DYREKTORA PRZEDSZKOLA!
Dyrektor Przedszkola informuje, że w związku z stanem epidemii obowiązuje całkowity zakaz wstępu na teren Przedszkola osobom niebędącym jej pracownikami.

 

Szanowni Państwo

W związku z obecnym stanem zawieszenia zajęć przedszkola zachęcamy rodziców do  kontaktu  mailowego z nauczycielami, oraz śledzenia informacji zamieszczanych  na stronie internetowej przedszkola i facebooku. Każdego dnia na naszym facebooku  zamieszczamy  propozycje zajęć i zabaw dla dzieci do realizacji w domu. Wszystkie realizowane treści są zgodne z podstawą programową wychowania przedszkolnego.

GRUPA I  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

GRUPA II Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

GRUPA III Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

GRUPA IV Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

GRUPA V Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Oddział w Trzebczu Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ze względu na ogłoszony stan epidemii przedszkole
pozostaje zamknięte do 10 kwietnia 2020 roku.

Drogie dzieci już dziś zachęcamy Was do wykonania wielkanocnej pisanki. Na wasze zdjęcia czekamy na naszym facebooku lub możecie je przesłać mailowo.

Zadania dla dzieci

SZANOWNI RODZICE, OPIEKUNOWIE PRAWNI!

Uprzejmie informujemy, iż lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do dalszej rekrutacji wywieszona jest na drzwiach wejściowych do placówki.

Przy czym lista dzieci zakwalifikowanych, nie jest jeszcze listą dzieci przyjętych do przedszkola.

Jednocześnie informujemy, że zakwalifikowano 62 kandydatów (dzieci) do dalszej rekrutacji, na 27 wolnych miejsc.

Najniższa liczba punktów kwalifikujących do przyjęcia, na chwile obecną, wynosi 44 pkt.

Tym samym przypominam Państwu o konieczności złożenia w terminie od23.03. do 25.03. do godz.15.00 pisemnego oświadczenia o wyborze konkretnego przedszkola.

Potwierdzenie można złożyć na adres mailowy placówki : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. w formie skanu lub zdjęcia ( oryginał dostarczyć w późniejszym terminie)lub wrzucić do skrzynki znajdującej się w holu przedszkola.

Lista dzieci przyjętych będzie udostępniona 27.03.2020 r.

Wszelkie informacje związane z rekrutacją udzielane są pod numerem telefonu 76/749-73-73.

Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 „Słoneczko”w Polkowicach.


Oświadczenie woli można pobrać w zakładce REKRUTACJA

Drodzy Rodzice związku zaistniałą sytuacją epidemiologiczną informujemy, iż rekrutacja odbywa się zgodnie z harmonogramem. W dniach 23-25.03.2020 potwierdzenie woli zapisu dziecka do przedszkola (dostępne w zakładce rekrutacja) zgodnie z sugestią MEN rodzice mogą złożyć drogą elektroniczną na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. w formie skanu lub zdjęcia – po ustaniu zagrożenia dokumentację należy uzupełnić w wersji papierowej. W siedzibie przedszkola będzie udostępniona również skrzyneczka do której będzie można wrzucić wypełnione potwierdzenie woli.

Kochane Dzieci, drodzy Rodzice.

Promując akcję #zostanwdomu na naszym facebooku codziennie będą się pojawiać propozycje zabaw, konkursy i wiele innych propozycji na miłe spędzanie czasu w domu. Zaglądajcie tam.
Już dziś zachęcamy Was do podzielenia się z nami Waszymi zdjęciami z aktywnie spędzonego czasu w domu.Na wasze zdjęcia czekamy na facebooku w komentarzach :).

 

Drodzy Rodzice związku zaistniałą sytuacją epidemiologiczną informujemy, iż rekrutacja odbywa się zgodnie z harmonogramem. W dniach 23-25.03.2020 potwierdzenie woli zapisu dziecka do przedszkola (dostępne w zakładce rekrutacja) zgodnie z sugestią MEN rodzice mogą złożyć drogą elektroniczną na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. w formie skanu lub zdjęcia – po ustaniu zagrożenia dokumentację należy uzupełnić w wersji papierowej. W siedzibie przedszkola będzie udostępniona również skrzyneczka do której będzie można wrzucić wypełnione potwierdzenie woli.

Szanowni Rodzice !

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w naszym kraju prosimy o uregulowywanie odpłatności za przedszkole tylko  PRZELEWEM BANKOWYM.

81 1020 3017 0000 2502 0166 6692

Przedszkole Miejskie nr 2 "Słoneczko"

ul.11-Lutego 18

59 - 101 Polkowice

O wysokości odpłaty można dowiadywać się dzwoniąc do sekretariatu przedszkola. Numer telefonu:76/746 21 09.

Dziękujemy.

 

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Lekarze, secjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna
w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: poradni psychologiczno-pedagogicznych; specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych; młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;

 • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej; szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich; szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

 

Rodzicu

 • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
 • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
 • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
 • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
 • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
 • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

Uczniu,

 • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
 • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
 • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
 • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.

Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

 • dziennik elektroniczny;
 • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
 • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

 

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

 • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
 • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

 

Podejrzewasz u siebie koronawirusa?

Zadzwoń pod numer 800 190 590

Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

Konkurs dla Dzieci i Młodzieży Zarządu Województwa Dolnośląskiego                 i Euroregionu Nysa"Uczę się bezpiecznie żyć"

Ogromny sukces małych przedszkolaków z polkowickiego „Słoneczka”
Przedszkole Miejskie nr 2 „ Słoneczko” w Polkowicach zajęło I miejsce w półfinale XVI Konkursu dla Dzieci i Młodzieży Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Euroregionu Nysa „Uczę się bezpiecznie żyć” pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agaty Kornhauser – Dudy, który odbył się 10 marca br. W Legnicy. Lena Brudny, Hanna Hajek oraz Tomasz Wiśniewski wykazali się doskonałą znajomością zagadnień z zakresu m. in. bezpieczeństwa na drodze, ochrony przeciwpożarowej, segregacji odpadów, pierwszej pomocy przedmedycznej, prawidłowego zachowania się względem zwierząt.
Ten bez wątpienia wielki sukces to zwieńczenie codziennych działań przedszkola i rodziców w ramach edukacji dla bezpieczeństwa, które jak wiadomo jest jednym z głównych priorytetów wychowania przedszkolnego. Placówka kładzie duży nacisk nie tylko na przekazywanie wiadomości w tym zakresie, ale także na zdobywanie praktycznych umiejętności przez dzieci. Dzięki organizowanej rokrocznie przez gminę Polkowice „Stażomanii” maluchy mogą zdobytą w przedszkolu i w domu wiedzę pogłębiać - mówi Krystyna Krzyżaniak – dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 „ Słoneczko” w Polkowicach .
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w finale konkursu, który zaplanowany jest na 7 kwietnia we Wrocławiu

Szanowni Rodzice !

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w naszym kraju, została podjęta przez premiera RP Mateusza Morawieckiego decyzja o zamknięciu wszystkich szkół i przedszkoli.
Informujemy, iż w związku z tą decyzją od dnia 16 do 25 marca nasze przedszkole będzie nieczynne.
Jednocześnie prosimy o nieprzyprowadzanie, jeżeli to możliwe, dzieci w czwartek i piątek tj. 12 i 13 marca ponieważ przedszkole będzie czynne na zasadzie dyżuru- wyłącznie dla dzieci nie mających w tych dniach opieki.


Rodzicu ! Jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy. (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368);

 

Spotkanie z uczniami koła robotyki ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Uczniowie koła robotyki ze Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z opiekunem panem Robertem Zarasiem odwiedzili dzieci z grupy IV i V.
Celem wizyty było zaprezentowanie przygotowanych w czasie zajęć robotów zbudowanych w oparciu o klocki Lego Mindstorms NXT 2.0.
Wśród prezentowanych robotów znalazły się: humanoid, aligator oraz plującą lamę. Jako ciekawostkę zaprezentowano wózek widłowy, sterowany przy wykorzystaniu aplikacji zainstalowanej w telefonie komórkowym.


"Cała Polska czyta dzieciom"

Poza codziennym czytaniem dzieciom bajek, wierszy i opowiadań przez nauczycielki, staramy się zapraszać do czytania naszym przedszkolakom znane osoby 5 marca do naszego przedszkola przybył wicestarosta polkowicki Pan Krzysztof Nester.W ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom", czytał  bajkę dla przedszkolaków.Bardzo dziękujemy  za wizytę w naszym przedszkolu oraz za przeczytanie naszym przedszkolakom utworów literatury dziecięcej .

Drzwi otwarte w Szkole Podstawowej nr 1.

4 marca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 zaprosili przedszkolaków do odwiedzenia ich szkoły.Celem wizyty było zapoznanie się z budynkiem szkolnym i atmosferą panującą w szkole.
Dzieci  z grup IV i V zwiedziły całą szkołę: plac zabaw, stołówkę, świetlice, bibliotekę, salę komputerową i sale gimnastyczną.W każdej sali czekały na nich ciekawe zajęcia. Wszystkie były pod ogromnym wrażeniem budynku szkoły i panującej tam atmosfery. Z niecierpliwością czekają aby od 1 września stać się uczniami pierwszej klasy.

Zapraszamy wszystkich przyszłych przedszkolaków wraz z rodzicami na „Dzień Otwarty w Przedszkolu”, który odbędzie się 11 marca (środa) 2020r., w godz. 15.00-16.30.

W programie:
*zabawy ruchowe z wykorzystaniem elementów metody Ruchu Rozwijającego W.Sherborne
*zabawy sensoplastyczne
*zabawy rozwijające motorykę dużą
*nawlekanki-przeplatanki
*zwiedzanie przedszkola
*poznanie oferty przedszkola

Audycja Dolnośląskiej Akademii Muzyki

Za nami kolejna audycja Dolnoślaskiej Akademii Muzyki. Tym razem pod tytułem "Odważny Pan Saksofon i groźna Pani Zima.Techniki wydobycia dźwięku". Tym razem nasi goście zaprezentowali nowy instrument: saksofon. Przedszkolaki poznały jego wygląd, budowę, barwę dźwięku i rodzaje.

 

Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś  . Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat.  W tym roku po raz kolejny nasze przedszkolaki   wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.

 W czwartek 16 stycznia w naszym przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Już od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój. Dzieci wchodziły do sali już w swoich kostiumach. Po śniadaniu, już wszyscy gotowi do zabawy, rozpoczęli bal. Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańców.  Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięć.


 

W miesiąc styczeń wpisane są szczególne dni, które wzbudzają ogromne, radosne emocje. To oczywiście święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Babcia i dziadek mają zawsze czas dla swoich wnuków, zawsze rozumieją ich dziecięce rozterki, ale przede wszystkim bezgranicznie je kochają. Dlatego, w podzięce za ich wielkie serce, w dniach 21-24 stycznia 2020 r. odbyły się uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka, które stały się już tradycją w naszym przedszkolu.

Audycja muzyczna pt:"Zimowe dźwięki".


Kolejna audycja muzyczna za nami. Tym razem pod tytułem "Sop- love, czyli nuty z zimowej batuty”.


Wycieczka do Sanden Manufacturing Poland Sp. z o.o.

Dzieci z gupy IV gościły w Sandenie. Specjalny program dla dzieci przygotowany przez grupę pracowników SMP jest coraz bardziej znany w Polkowicach Po krótkiej prezentacji SMP pracownicy przekazali dzieciom garść informacji o Japonii i jej kulturze. Mali goście byli bardzo zaskoczeni, że ich ulubione postacie, Pikachu i Hello Kitty pochodzą z Japonii. Dzieci chętnie nauczyły się też kilku prostych japońskich słów.  Na koniec wizyty dzieci zostały obdarowane drobnymi upominkami.

Akademia Tygrysa


Akademia Tygryska, którzy prowadzą w przedszkolach program "Sportowy Świat Przedszkola". Głównym celem jest zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania czasu oraz zaszczepienie w dziecku pasji i chęci do uprawiania sportu.Treningi obejmują, zajęcia poprawiające sprawność ogólną, orientację, koordynację, umiejętność bycia jednym zespołem, zachowanie fair play.

 


"Dekorujemy pierniki, ozdabiamy bombki"

W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia 18 grudnia dzieci i rodzice z grup I,II, IV i V  i ich rodzice spotkali się w przedszkolu na wspólnym dekorowaniu różnorodnymi lukrami i barwnymi posypkami pierniczków .Dzień wcześniej dzieci  poznały tajniki wypiekania pierników. Wspólnie ugniatały ciasto, dodawały mąkę, masło i jajko, po czym wałkowały ciasto i wycinały różne figury. Ozdobione pierniczki zostały spakowane w małe paczuszki, aby ozdabiały stoły wigilijne w domach dzieci.

 

Dzieci wraz z rodzicami z grupy III ozdabiały bombki brokatami, cekinami oraz skrawkami tkanin. Swoje bombki zawiesili na przedszkolnej choince.

 

 

 

 

"Przedszkolny koncert kolęd"

Wspólne śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych zwyczajów Bożego Narodzenia.W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu koncert kolęd i pastorałek. Przepiękny i magiczny repertuar wprowadził wszystkich w prawdziwie świąteczną atmosferę.

 

 


Audycja Dolnośląskiej Akademii Muzyki

17 grudnia "Wesoły grudniowy dzień - pobaw się z nami dźwiękami".Pod takim tytułem odbyła się dziś kolejna audycja muzyczna Dolnośląskiej Akademii Muzyki.

 

Lekcja żywej historii w "Piwnicy pod Piastowskim Orłem" zorganizowanym przez Towarzystwo Historyczne "Victoria "

16 grudnia dzieci z grup IV i V wzięli udział w niezwykłej lekcji historii w Piwnicy pod Piastowskim Orłem. Piwnica pod Piastowskim Orłem została otwarta niedawno. Jest jednocześnie muzeum, gdzie zgromadzono kilkuletni dorobek Towarzystwa Historycznego.Dzieci zwiedziły trzy izby pamiątkowe, w których znajdują się, między innymi, historyczne fotografie oraz różnego rodzaju broń. W pierwszej zgromadzone są eksponaty związane z Powstaniem Warszawskim. Druga izba urządzona jest w klimacie lat 40-tych, gdzie znajdują się przedmioty codziennego użytku, a trzecia – na wzór przyfrontowej jednostki, głównie związanej z I Armią Wojska Polskiego.Na zakończenie spotkania dzieci wysłuchały krótkiej opowieści o wojennych wydarzeniach.

 

Warsztaty piermikowe dzieci z gr.III z Seniorami z Domu Dziennego Pobytu ul. Lipowa

"Mikołajki"

Gościmy Górników

Początek grudnia przypomina nam o zbliżającym się święcie jakim jest Barbórka – najważniejszy dzień dla górników i ich rodzin. We wszystkich grupach gościliśmy tatusiów naszych dzieci, którzy poszerzyli wiadomości dzieci na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika.

"Dbamy o nasze zęby"

We wszystkich grupach gościliśmy Panią Higienistkę, która pokazywała dzieciom, jak prawidłowo myć zęby oraz od czego zęby się psują. Uświadamiała też dzieciom, jak bardzo ważne jest zdrowe odżywianie


"Mamo, tato wolę wodę"

W roku szkolnym nasze przedszkole po raz kolejny wzięło udział w programie edukacyjnym pt.: „Mamo, tato wolę wodę”.Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie, zwrócenie uwagi na zagadnienie ochrony środowiska oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych i postawy proekologicznej u dzieci. Podczas zajęć dzieci miały okazję poznać zasady zdrowego żywienia, poszerzyć swoją wiedzę na temat roli wody w przyrodzie oraz dowiedzieć się więcej o jej właściwościach, zastosowaniach i sposobach oszczędzania.

"Światowy dzień Pluszowego Misia"

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki - w 2002 roku. 25 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy urodziny pluszowego
przyjaciela. W tym dniu każdy przyszedł do przedszkola ze swoim misiem.Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia , rozwiązywały zagadki , wypowiadały się na temat swoich misiów , rysowały je .Dzień był bardzo , bardzo radosny .

Przedszkolny konkurs recytatorski pt:"Ruch to zdrowie"

20 listopada w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pod hasłem "Ruch to zdrowie".

"19 dni bez przemocy"

 

Na początku listopada nasze przedszkole włączyło się w ogólnopolska kampanię "19 dni bez przemocy". Celem Kampanii jest budowanie świata wolnego od przemocy, bezpiecznego, zapewniającego wszystkim prawidłowy rozwój.Kampania co roku prowadzona jest na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Głównym organizatorem działania jest Women’s World Summit Foundation  – genewska organizacja zajmująca się prawami dzieci i kobiet.W Polsce działania kampanii koordynuje Fundacja po DRUGIE zachęcając placówki i instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą do włączania się w organizację i prowadzenie działań.
W tych dniach w naszym przedszkolu dobyły się prelekcje podczas , których zostały przekazywane dzieciom informacje takie jak rozpoznać przemoc, jak zapobiegać temu zjawisku, jak reagować, gdzie szukać przemocy.Wszystkie grupy wykonały tez plakaty promujące ideę kampanii .W grupie IV gościliśmy Komendanta Straży Miejskiej Pana Artura Gałuszkę.Podczas spotkania dzieci zdobyły informacje:jak rozpoznać przemoc, jak zapobiegać temu zjawisku, jak na nią reagować i gdzie szukać pomocy.

Audycja muzyczna "Muzyka Stanisława Moniuszki"

Rok 2019 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Stanisława Moniuszki. Dziś podczas audycji muzycznej dzieci mogły wysłuchać pieśni„Dziad i baba” oraz arii „Aria ze strasznego dworu” tego słynnego kompozytora.